Rozlicz się za pracę w Belgii za miniony rok!

Jeśli masz za sobą pracę w Belgii w minionym roku, wówczas podlegasz obowiązkowi rozliczenia się i przysługuje Ci prawo do odzyskania nadpłaconego podatku. Przy czym warto wiedzieć, że podatek dochodowy w Belgii możesz rozliczać nawet do 3 lat wstecz. Jak wygląda rozliczenie podatku za pracę w Belgii? Jakie są kryteria, do kiedy należy przeprowadzić rozliczenie i jakie są wymagane dokumenty? Na jakie ulgi możesz liczyć?

Czy podatek za pracę w Belgii należy rozliczać w Polsce?

Osoby fizyczne mieszkające w Polsce, które pracowały w Belgii jedynie tymczasowo, muszą opodatkować swoje dochody w kraju, niezależnie od tego, gdzie je osiągnęły. Wynika to z nieograniczonego obowiązku podatkowego. Za osobę, podlegającą takiemu obowiązkowi, uważa się każdą osobę fizyczną, która ma z krajem powiązania prywatne i gospodarcze, a także przebywa na terenie Rzeczpospolitej dłużej niż 183 dni w roku.

Co na to umowa polsko-belgijska? Według niej, aby uniknąć podwójnego opodatkowania, najważniejszym kryterium jest ustalenie stałego miejsca zamieszkania. Jeśli dana osoba fizyczna ma swoje stałe miejsce zamieszkania na terenie obu krajów, wówczas rozliczenie następuje w kraju, z którym powiązania prywatne i gospodarcze są mocniejsze. 

Rozliczenie pracy w Belgii – jakie obowiązują terminy?

Jeśli pracujesz w Belgii i nie masz tam zameldowania, wówczas rozliczenie podatku następuje jesienią roku następującego po roku przepracowanym. Otrzymasz wtedy formularz rozliczeniowy, który należy złożyć w belgijskim urzędzie skarbowym. Zwrot podatku otrzymasz w ciągu 6 lub 12 miesięcy na podany numer konta bankowego. Czas oczekiwania jest tak długi ze względu na liczne czynniki, jakie urzędnicy muszą przeanalizować. Należą do nich: wysokość zarobków, ulgi, jakie Ci przysługują, miejsce pracy, a także sytuacja rodzinna.

Jakie ulgi podatkowe mogą Ci przysługiwać?

Jeśli Twoje łączne dochody zgromadzone w ciągu roku w minimum 75% pochodzą z pracy na terenie Belgii, wówczas możesz liczyć na następujące ulgi podatkowe:

  • ulga na dzieci niepełnoletnie,
  • ulga na dzieci niepełnosprawne,
  • ulga na małżonka niepełnosprawnego,
  • ulga na małżonka niepracującego lub osiągającego niskie dochody.

Rozliczanie podatku z Belgii – wymagane dokumenty

Aby prawidłowo rozliczyć podatek za pracę wykonaną w Belgii, potrzebujesz następujących dokumentów:

  • zaświadczenie z banku o posiadaniu konta bankowego 
  • numer rachunku
  • kserokopia dowodu osobistego z oryginałem do wglądu
  • zaświadczenie EU/EWR, które musi być podbite w polskim urzędzie skarbowym
  • belgijska karta podatkowa (zwana Loonfiche). Zawiera ona informacje dotyczące miesięcznych dochodów pracownika, od których odprowadzany jest podatek dochodowy.

Jeśli pierwszy raz rozliczasz się z pracy za granicą, może to być dla Ciebie trudne pomimo rzeczowych wyjaśnień. W sytuacji, gdy nie masz pewności, czy Twoje druki są prawidłowo wypełnione i do kiedy dokładnie powinny trafić do belgijskiego urzędu skarbowego, możesz prosić o poradę fachowców zajmujących się takimi kwestiami na co dzień. Jeśli szukasz firmy, która wykona rozliczenie za Ciebie, również możesz skorzystać z takiej możliwości, np. w firmie Tax-Pol. Dzięki profesjonalnemu wsparciu klienci mogą liczyć na najwyższe możliwe zwroty, a do tego uzyskują fachową pomoc w uzyskaniu zasiłków rodzinnych, takich jak Kinderbijslag.

Jesteśmy firmą godną zaufania, co mogą potwierdzić liczne agencje pośrednictwa pracy zagranicznej, z którymi współpracujemy na stałe.